IV Szkolne Obchody Światowego Dnia Frankofonii

?VOYAGE DANS LE TEMPS AVEC LA CHANSON FRANÇAISE?

W dniach 17 ? 18 marca odbył się w naszej szkole po raz czwarty koncert  ?Voyage dans le temps avec la chanson française?, czyli ?Podróż w czasie z piosenką francuską?.

Koncert ten zorganizowany został z okazji przypadającego na 20 marca Międzynarodowego Dnia Frankofonii. Śmiało można stwierdzić, że jest to naprawdę ważny czas dla wszystkich znających, a przede wszystkim kochających język francuski. Chcieliśmy, aby dla naszej szkoły był to również wyjątkowy koncert, gdyż obchodzi ona w tym roku swoje 25 urodziny. I jest jedyną szkołą w całym powiecie, która daje nam możliwość przeżycia przygody z językiem francuskim.

Do tegorocznego koncertu przystąpiło wielu uczestników, mieliśmy okazję wysłuchać aż 17 piosenek w języku francuskim, powspominać nasze wycieczki do Paryża, czy obejrzeć prezentację na temat korzyści wynikających ze znajomości języka francuskiego. Do wspólnej zabawy przyłączyła się cała społeczność szkolna, każdy chciał mieć na twarzy wymalowaną flagę Francji? korytarze szkolne wypełniły się tematyką francuską. Tu nad wszystkim czuwały: Weronika Baszuk, Julia Kot, Klaudia Toporkiewicz, Iza Stańczyk, Patrycja Studnicka, Martyna Wojnowska, Klaudia Krzysztofik.

Wspólnie przeżyliśmy niezwykłą podróż w czasie, wysłuchaliśmy piosenek w kolejności zgodnej z ich datą powstania. Zaczęliśmy od roku 1962 ( ?Le temps de l?amour? ), aż przenieśliśmy się do czasów współczesnych (?Si jamais j?oublie?)

Niezwykła  para prowadzących  ? Aleksandra Popecka i Maciej Sokół ? zaczarowała publiczność swoim ciepłym i spokojnym tonem głosu, nie miała żadnego problemu w kontakcie z naprawdę liczną publicznością.

A jak wyobrazić sobie obsługę techniczną przy tylu uczestnikach i utworach? Świetnie poradził sobie z tym wyzwaniem niezawodny Mateusz Łukasik. Często ratował nas w trudnych sytuacjach.J

Naprawdę brak słów, aby opisać również emocje, wzruszenia towarzyszące całemu przedsięwzięciu. Wszelkich starań, aby śpiew był jak najpiękniejszy dokonali uczniowie zarówno szkoły podstawowej, począwszy od 1 klasy, jak i uczniowie klas maturalnych. Wszyscy wspierali się nawzajem i zakończyli naszą podróż wspólnym wykonaniem piosenki o cudownym świecie dla wszystkich dzieci pełnym miłości, radości i braterstwa ( Change le monde).

Mogliśmy naprawdę poczuć się jak w rodzinie. Ale śpiew to nie wszystko, nie brakowało cudownej gry na skrzypcach, akordeonie czy gitarze. No i jeszcze ten niezwykle energiczny kankan zatańczony przez uczennice klasy 2c  liceum! Naprawdę działo sięJ!

Ogromną radość sprawili sprawiła nam wizyta uczniów Gimnazjum nr 2 w Opocznie, za co jesteśmy naprawdę wdzięczni. Odwiedzili nas również rodzice podziwiający swoje pociechy.

Od widzów usłyszeliśmy też wiele ciepłych słów na temat połyskującej dekoracji, przy wykonaniu której spędziliśmy naprawdę wiele godzin? Swój wolny czas dla niej poświęcili Julia Bąk, Weronika Baszuk, Aleksandra Popecka, Klaudia Krzysztofik, Paulina Taraśkiewicz, Martyna Wojnowska, Sandra Turlińska, Kinga Świąder, Michalina Pielas, Patrycja Studnicka, Marika Łukowiak, Monika Woźniak, Izabela Rożej, Michał Kuleta.

Trzeba jednak stwierdzić, że cały koncert nie mógłby odbyć się bez niezwykłej współpracy wielu życzliwych nam osób. Mogliśmy liczyć na pomoc ze strony dyrekcji i nauczycieli, którzy okazali wiele wsparcia,  wyrozumiałości i cierpliwości dla naszych przygotowań.

A uwierzycie, że najmłodszych uczestników przygotowała Aleksandra Popecka pod okiem p. Beaty Popeckiej?

Jesteśmy otoczeni naprawdę cudownymi ludźmi, możemy wspólnie naprawdę wiele zrobić dla realizacji marzeń każdego z nas, ale i tak zawsze przyświeca nam jeden wspólny cel ? radość i zadowolenie naszych uczniów.

Jako organizator koncertu dziękuję wszystkim, naprawdę wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia. Uświadomiłam sobie również, że niemożliwe może stać możliwej, a swoją pasją można zarazić innych? to z pewnością ogromny  krok do umocnienia istniejących i zawarcia nowych przyjaźni.

Nasi niezwykli uczestnicy (wg kolejności wystąpień):

SZKOŁA PODSTAWOWA:

• Staś Sobczyk, Kasia Gajewska, Anastazja Kopera, Kasia Krzysztofik, Gabrysia Paduszyńska  (Aux Champs Elysees)
  • Oliwia Sałaj, Iza Kmiecik (Love Life)

GIMNAZJUM:

• Justyna Kujawska (wokal, skrzypce)
  • Jagoda Chudzicka, Julia Twardowska (Je suis malade)
  • Jagoda Chudzicka (Je l`aime ? mourir)
  • Martyna Kopera (Nos rendez-vous)
  • Laura Michałowska (A cause de l`automne)
  • Laura Babicka, Wiola Kupis, Natalia Kowalczyk (Derni?re danse)
  • Sandra Natkańska, Dominika Zielińska (Andalouse)
  • Julia Twardowska ( Avenir)

LICEUM

• Iga Kośka (Le temps de l`amour)
  • Aneta Melka (akordeon)
  • Natalia Pręcikowska ?Et si tu n?existais pas?
  • Paweł Knop (wokal, gitara)
  • Wiktoria Korecka (skrzypce)
  • Jowita Zięba (Je t`aime)
  • Zuzanna Łakomska (Je veux)