Klasa 4D w Wiosce Indiańskiej i na filmie w ramach projektu.

9 czerwca klasa 4d wyjechała na ostatni, realizowany w ramach projektu FILMOTEKA SZKOLNA. NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ, wyjazd do Łodzi. Dzieci obejrzały film znanego i wielokrotnie  nagradzanego polskiego reżysera p.  A. Maleszki p.t. ?Sto minut wakacji?.

Tradycyjnie przed filmem była prelekcja i pokaz slajdów. Zastanawiano się jaką rolą  w życiu dziecka odgrywają rodzice i opiekunowi, co daje wspólne spędzanie czasu, co pomaga rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Pojęciami  kluczowymi pogadanki były: konflikt, odpowiedzialność, etyczne zachowanie.

?Sto minut wakacji? to film, który otrzymał trzy nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino . Film bardzo podobał się dzieciom. Po filmie uczniowie otrzymali pamiątkowe smycze i słodki upominek.

Następnie wszyscy pojechali do wioski indiańskiej , która znajduje się  pod Łęczycą w miejscowości Solca Mała. Ma miejscu uczniów powitano w języku indzian. Przewodnicy oprowadzali uczniów po osadzie i opowiadali o życiu ludzi z prerii. Dzieci dowiedziały się gdzie mieszkali Indianie,  jak wyglądało ich życie codzienne, oglądali  rzeczy, którymi oni na co dzień się posługiwali . Uczniowie zobaczyli: kołczan, tomachołk, deszczowy kij, skalp bizoni, ubiory Indian i wykonywane przez nich przedmioty codziennego użytku w tym pęcherz na wodę, torby, ozdoby i inne

Uczennica klasy 4d Julka Jóżwik  tak wspomina :,, W wiosce zwiedzaliśmy ziemiankę i tipi (szałasy).Poznaliśmy życie indiańskie. Nauczyliśmy się piosenek indiańskich i wysłuchaliśmy legendy o Indianach. Następnie były gry i zabawy. Strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy włócznią i graliśmy w gry. Później zjedliśmy kiełbaski z ogniska i pojechaliśmy do domu. Było fantastycznie. To była najlepsza wycieczka. Żałuję tylko, że była to ostatnia wycieczka w tym roku szkolnym. Chętnie pojechałabym jeszcze raz.?

Wyjazd zorganizowała wychowawczyni klasy p. Alina Kaźmierczyk