JASNE, ŻE KLAR! - DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

We wtorek 15.04.2014 do naszej szkoły, w ramach obchodów Dnia Języka Niemieckiego, zawitał kolorowy Volkswagen z logo Deutsch Wagen Tour, by w przyjazny i zabawny sposób pokazać uczniom klas szóstych zalety nauki języka niemieckiego. Inicjatorką spotkania była nauczycielka języka niemieckiego p. Beata Sadura przy współudziale p. Anny Sadowskiej-Tomasik i p. Katarzyny Bogatek.

 

 

 

 Złota gęś

Pierwsze miejsce uczniów SLO w I Międzyszkolnym Festiwalu Teatralnym "Opowiedz mi... bajkę" - czerwiec 2013

 

 

Obchody Dnia Języka Niemieckiego rozpoczął występ uczennic z klasy I c gimnazjum, które zaśpiewały piosenkę ?Schnappi? i powitały w ten sposób lektorkę j. niemieckiego p. Katarzynę Żurawską, która współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie.

Następnie uczniowie obejrzeli film ?Deutsch lernen?. Nakręcili go uczniowie II klasy LO ? Michał Wrona, Damian Ślęzak oraz  Oskar Lengier. Współautorem scenariusza była Agnieszka Ciechańska. Aktorami natomiast uczniowie klas IIa i IId gimnazjum. Uczniowie  mogli zaprezentować nie tylko swoje umiejętności językowe, lecz również aktorskie i taneczne. Gimnazjaliści przedstawili 6 scenek w j. niemieckim, które dotyczyły tematów życia codziennego: rodzina, przyjaciel, hobby, szkoła, zakupy w sklepie warzywnym i odzieżowym. Film zawiera również komentarze w j. polskim, dlaczego warto uczyć się tego języka. Młodzież przekonywała, jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma wielojęzyczność.

Na zakończenie części artystycznej wystąpił uczeń klasy IId liceum  Adam Majchrowski z piosenką ? Ich laufe?.

    Dzień Języka Niemieckiego był też doskonałą okazją, by laureatom dwóch konkursów językowych, wręczyć nagrody. Pierwszy z konkursów dotyczył wiedzy o krajach niemieckojęzycznych i miał formę quizu. Zwyciężyła Izabela Juźwik (IId LO), drugie miejsce zajęła Patrycja Lańczyk (Ia LO), a trzecie Marta Fijałkowska (IIIa Gimnazjum).  Drugi to konkurs plastyczny i dotyczył skojarzeń uczniów z krajami, w których mówi się w języku niemieckim. Zwyciężyła Aleksandra Kmita (IIc LO), drugie miejsce zajęła Dominika Starus (Ic Gimnazjum), a trzecie Martyna Sadura (IIIa Gimnazjum). Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Instytut Goethego.

   Przewodnim motywem spotkania były warsztaty przeprowadzone przez naszego gościa p. Żurawską, która poprzez rozmaite zabawy i zadania pokazała szóstoklasistom, że j. niemiecki  da się lubić. Animacje z chustą, konkurencje z kolorowymi plakatami, wyścig po słówka, wspólny taniec oraz układanie puzzli o tematyce sportowej, malowanie części ciała na balonach wprawiły uczniów w znakomity nastrój i sprawiły, że hasło przewodnie projektu: ?jasne, że klar?, stało się ulubionym hasłem naszej szkoły!

Uczniowie mogli się sami przekonać, że język niemiecki wcale nie jest taki trudny, a jego nauka może być prawdziwą przyjemnością. 

 Złota gęś

Pierwsze miejsce uczniów SLO w I Międzyszkolnym Festiwalu Teatralnym "Opowiedz mi... bajkę" - czerwiec 2013