Klasa IV D w Muzeum Kinematografii

10 XII 2013r uczniowie klasy IV D z wychowawczynią panią Aliną Kaźmierczyk wyjechali do Łodzi gdzie w Kinie Charlie obejrzeli film ?Milionerzy? (będący elementem realizowanego przez nich projektu ?Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej), a następnie udali się do Muzeum Kinematografii.

W podziemiach Pałacu Scheiblera, gdzie mieści się muzeum, uczniowie zwiedzili wystawę ?Od negatywu do kopii?. Poznali tam historię filmu i obejrzeli urządzenia służące do jego montażu. Dzieci poznały sekrety powstawania filmu od początku kinematografii do czasów współczesnych.

W muzeum kinematografii uczniowie znaleźli się w ?komnacie Chryzotemis? z filmu ?QUO VADIS? oraz  wśród fragmentów scenografii do filmu fabularno ? animowanego wyprodukowanego w technologii 3D pod tytułem ?Latająca maszyna?. Oglądały obrazy w fotoplastikonie. Nie lada gratką była dla nich możliwość zobaczenia własnej sylwetki na ekranie telewizora w otoczeniu bohaterów kreskówek.

Na poddaszu pałacu znajduje się wystawa ?Pałac pełen bajek?, która szczególnie im się spodobała. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały fragmenty scenografii i planów filmowych do różnych bajek, zapoznawały się z tajnikami animacji.

Siedziba muzeum od 1986 roku mieści się w domu dawnego łódzkiego przemysłowca pochodzenia niemieckiego Karola Scheiblera. Dzieci zwiedzając kolejne wystawy muzeum miały możliwość przebywania w niezwykłych wnętrzach pałacowych. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści przewodniczki o samym przemysłowcu jak też i o elementach wyposarzenia jego domu. Wszyscy zachwycali się niezwykłym bogactwem wnętrz poszczególnych pokoi: gabinetu, sali lustrzanej, jadalni, pokoju mauretańskiego, sypialni. Uczniowie podziwiali boazerie, imitację kurdybanów, wzorzyste tapety i malowidła, cenne piece oraz kredensy i weneckie mozaiki.

Pobyt w muzeum wyposażył dzieci w wiedzę związaną z tworzeniem filmów. Przeniósł je w świat bajek , a obecność w zabytkowych wnętrzach pałacu pozwoliła im poczuć  klimat odległej opoki.