Wycieczka Wrocław-Praga-Wałbrzych

 

W dniach 20-22.05.2013r. uczniowie klasy V a i VI a oraz kilku gimnazjalistów z klasy I d i II c wybrali się na wycieczkę Wrocław- Praga- Wałbrzych. Opiekunkami były:                          Joanna Stępniewska, Halina Sosnowska i Iwona Brzozowska. Pierwszym celem był Wrocław.         Pani Iwona- Nasz przewodnik w bardzo ciekawy, żartobliwy i zagadkowy sposób opowiadała          o bogatej i różnorodnej spuściźnie architektonicznej tego zabytkowego miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Ostrowie Tumskim. Na tej wyspie położone jest Stare Miasto. Ogromne wrażenie zrobiła na Nas katedra św. Jana Chrzciciela. Następnie udaliśmy się na rynek wrocławski gdzie można było zobaczyć kamieniczki we wszystkich stylach architektonicznych. Kolejny spacer odbyliśmy po Ogrodzie Japońskim, który znajduje się       w Parku Szczytnickim. Stanowi unikatowy w Europie żywy fragment  japońskiej kultury. Egzotyczna roślinność a szczególnie jej różnorodność i barwność rododendronów, azalii,  klonów palmowych oraz niepowtarzalna architektura ogrodu sprawiła, ze znaleźliśmy się      w krainie ?kwitnącej wiśni?. Obok ogrodu znajduje się piękna nowoczesna fontanna gdzie podziwialiśmy pokaz wody, światła, laserów. Następnie udaliśmy się do Hali Stulecia, która  w 2006 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po całodniowej wędrówce pojechaliśmy na miejsce noclegu do Szklarskiej Poręby.  

       

          

Drugi dzień spędziliśmy w Pradze. O czarodziejskim świecie gotyku i baroku pięknie opowiadał Nam przewodnik p. Jacek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hradczan- siedziby czeskich królów, a dzisiaj Prezydenta Czech. Zobaczyliśmy zamek i Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha. Następnie przeszliśmy ?Traktatem Królewskim? na Rynek Staromiejski gdzie znajduje się sławny zegar astronomiczny- Orloj. Do części Starego Miasta dotarliśmy przez Most Karola, który łączy Hradczany ze Starym Miastem. Zmęczeni, ale pełni wrażeń        i wiedzy, którą przekazał Nam p. Jacek wróciliśmy do Szklarskiej Poręby. 

Trzeciego dnia czekało na Nas wiele przyjemności.  Wcześnie rano, pojechaliśmy do Miasteczka Western City niedaleko Karpacza. Przeżyliśmy prawdziwe kowbojskie przygody: ujeżdżanie dzikiego byka, rzucanie kowbojskim lassem, strzelanie z łuku, wchodzenie na słup, przejażdżkę kolejką westernowską, a niektórzy zdobyli certyfikat poszukiwacza złota. Po tych ?przejściach? zjedliśmy kowbojski posiłek przy muzyce country. Ostatnim punktem Naszej wyprawy był zamek w Książu, trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Była to siedziba książąt świdnicko- jaworskich a w XVI w. stała się własnością Hochbergów. Zamek należał do rodziny aż do XX w. Po zwiedzeniu budowli i ogrodów udaliśmy się w drogę do domu. Trzydniowy wyjazd dostarczył wszystkim nie zapomnianych wrażeń i był wspaniałą okazją do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.