Obchody Dnia św. Patryka

 

w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie ? 19.III. 2013

 

Dzień Św. Patryka mimo, że to święto narodowe Irlandii, jest obchodzone 17 marca na całym świecie. Dnia 19 marca 2013 obchodziliśmy je w Zespole Szkół  Samorządowych nr  1 w Opocznie.

Dlaczego ten dzień jest taki szczególny dla Irlandii? Święty Patryk żył w latach 390-461 i pochodził ze Szkocji. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii gdzie nauczył się celtyckiego. Zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii gdzie zgodnie z postanowieniem z czasu niewoli oddał się na służbę Bogu. Został biskupem i udał się na misje do Irlandii, gdzie pozostał do śmierci. To właśnie on nawracał pogańskich Irlandczyków na chrześcijaństwo i za pomocą trójlistnej koniczyny tłumaczył im tajemnicę Trójcy Świętej a koniczynka oraz harfa po dziś dzień są głównymi symbolami Irlandii.

Ttrójlistne koniczynki, ozdabiały całą naszą szkołę. Już tydzień przed świętowaniem w całej szkole rozwieszone były informacje  na temat kultury i tradycji panującej w tym kraju. Na szkolnych korytarzach wyświetlane były prezentacje, a w tle słychać było muzykę irlandzką, przy której na przerwach uczniowie mieli okazję zatańczyć prawdziwy irlandzki taniec, taki sam, jaki tańczą na ulicach Irlandczycy. W tym dniu organizowany był także konkurs na najbardziej zieloną klasę. Największym zainteresowaniem cieszył się w najmłodszych klasach naszej szkoły.  Brawo dla Szkoły Podstawowej!

Obchody Dnia św. Patryka przygotowane zostały przez panią Agatę Krzysztofik oraz jej uczniów z klas IIa, IIb, IId oraz IIe liceum.

Do zatańczenia za rok :)

Wyniki konkursu na najbardziej zieloną klasę ogłoszone będą w przyszłym tygodniu.

  •