Szkoła Podstawowa nr 1 w Opocznie

im. Kornela Makuszyńskiego

Wycieczka marzeń -Wrocław, Karpacz, Szklarska Poręba.

Wycieczka przypadła na wyjątkowy czas jubileuszu 25-lecia istnienia naszej szkoły dlatego zorganizowano ją tak by  poprzez wybór zwiedzanych miejsc, czas jej trwania oraz proponowane atrakcje na długo pozostała w pamięci jej uczestników.

1 czerwca 2016 roku uczniowie z klas: 6D, 5B, 5C Szkoły Podstawowej wyjechali na trzydniową wycieczkę. W Wieluniu do grupy dołączyła pani pilot, która zaraz po powitaniu i przedstawieniu szczegółowego programu wycieczki rozpoczęła opowieści o Sudetach i miejscach,do których zmierzano.

 

 

                                                                                                                                   

 

Pierwszym punktem programu był Wrocław, który ze względu na dużą ilość małych posążków krasnali nazywany jest właśnie ?miastem krasnali?. We Wrocławiu uczniowie spacerowali po Ostrowie Tumskim (wyspie, stanowiącej najstarszą dzielnicę miasta). Podziwiano znajdujące się tam romańskie i gotyckie kościoły (np. Katedrę Św. Jana Chrzciciela, kościół Św. Idziego i inne). Uczniowie zobaczyli ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Dom Kapituły Katedralnej, Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej, budynek Biblioteki Ossolińskich, bulwar Piotra Włostowica, Kościół Augustianów, Uniwersytet Wrocławski, pomnik gołego szermierza, rynek z kamieniczkami, Plac Solny oraz mosty: Tumski (z licznymi kłódkami zakochanych ) i Grunwaldzki.

Następnie wycieczka udała się do ZOO gdzie dużo wrażeń dostarczyła uczniom wizyta w Afrykarium
 oraz w zagrodzie dla kóz (uczniowie dokarmiali kozy i głaskali je). Atrakcją było też patrzenie na karmienia uchatek, które wyczyniały przy tym różne sztuczki.

 Po wizycie w ZOO uczniowie przeszli pod najstarszy w Europie budynek z żelbetonu ? ­Halę Stulecia, a następnie pod pergolę ( włoską budowlę ogrodową).Podziwiano też wodny spektakl.

Do Szklarskiej Poręby dojechano w godzinach wieczornych. Po obfitej obiadokolacji i sprawnym zakwaterowaniu się, wszyscy wyszli do sklepu. Z powrotem do pensjonatu był problem gdyż rozszalała się burza. Z pomocą przyszła właścicielka pensjonatu, która przyjechała po uczestników wycieczki swoim samochodem.

Drugiego dnia zwiedzano Karpacz, a w nim jedyną w Polsce budowlę sakralną powstałą w XIIIwieku w Norwegii - Świątynię Wang. Następnie uczniowie byli przy Dzikim Wodospadzie i na zaporze na Łomnicy. W czasie wędrówki  podziwiano widoki Sudetów, a w szczególności Kotlinę Jeleniogórską i Śnieżkę ( najwyższy szczyt w Sudetach).

Następna atrakcja nie była ujęta w programie wycieczki- był to pobyt w siedzibie GOPR. Uczniowie poznawali sprzęt ratowników górskich służący do ratowania ludzi oraz mogli zasiąść za sterami górskiej karetki pogotowia.

Ponad programowa była też wizyta w muzeum minerałów Skarby Ziemi Junat. Minerały oczarowały wszystkich swoim pięknem.

Jednak głównym punktem tego dnia było miasteczko kowbojskie w Ściegnach ? Western City. Atrakcyjność tego miejsca polegała nie tylko na jego położeniu ( widać było Śnieżkę i inne mniejsze szczyty ) ale również na oryginalności form rozrywki. Uczniowie mogli przejechać się kolejką, odbyć spacer na koniu, rzucać nożem i włócznią, wchodzić na ?Pal męczarni? czy też dosiąść ?kręcącego się byka?. Dzieci ?uczestniczyły? w  ?napadzie na bank? .. W końcu było  wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Tego dnia na uczniów czekała jeszcze niespodzianka. Opiekunowie przygotowali dla nich konkurs ?Czy pamiętasz czy wiesz? (pytania dotyczyły oglądanych miejsc i zasłyszanych wiadomości) oraz upominki z okazji Dnia Dziecka. Wspólnie zaśpiewano też kilka piosenek.

Ostatniego dnia wycieczki uczniowie zwiedzali Szklarską Porębę. Byli w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz w ?Leśnej Hucie Szkła? . Poczuli trud chodzenia po górach wspinając się do najwyższego w Polskich Sudetach wodospadu Kamieńczyk. W nagrodę za wytrwałość i zdyscyplinowanie grupy przewodnik zabrał wszystkich na Krucze Skały do Centrum Wspinaczki Skałkowej oraz na Skwer Radiowej Trójki gdzie znajdują się odciśnięte usta spikerów radiowych.

Wycieczka obfitowała w wiele niepowtarzalnych wrażeń i wzruszeń.

Zwiedzane miejsca i doznawane przeżycia na trwałe zapisały się we wspomnieniach jej uczestników.

Wycieczkę zorganizowała pani Alina Kaźmierczyk,  opiekunami byli: pani Mariola Sikorska i pan Dominik Bolek. 

Szukaj

Liczba odsłon

Odsłon artykułów:
1908350

Online

Odwiedza nas 129 gości oraz 0 użytkowników.