Szkoła Podstawowa nr 1 w Opocznie

im. Kornela Makuszyńskiego

?Od Edisona do UNITRY, czyli Krótka Historia Fonografii?

       Taką właśnie nazwę nosi wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Wystawę tę 2 marca 2017 roku zwiedziła klasa VI B, a 3 marca 2017 roku ? klasa VI D. Uczniami opiekowała się p. Marzanna Mastalerz. Na wystawie znajdują się urządzenia do odtwarzania dźwięku (fonografy, gramofony, patefony, magnetofony) oraz nośniki dźwięku, (cylindry fonograficzne, dyski perforowane, płyty winylowe, dyski szelakowe, taśmy i kasety magnetofonowe, pierwsze płyty kompaktowe). Czy wystawa może zainteresować ucznia szkoły podstawowej? Oto wypowiedzi niektórych uczestników wycieczki do muzeum. 

 

 

  • - Wystawa pokazuje jak wielkim osiągnięciem było wynalezienie techniki rejestrowania i odtwarzania dźwięków.

Czytaj więcej...

WYCIECZKA KLAS VI

11.01.2017r. uczniowie z klas VI wraz z opiekunami: p. Bobrowską, p. Cichańską p. Mastalerz, p. Mieszczankowską i p. Sadurą wybrali się na wycieczkę autokarową do Łodzi.

Najpierw świetnie się bawili oglądając w kinie Cinema City komedię animowaną pt. ?Sing?. Następnie po małej przekąsce, udali się do nowoczesnego Planetarium EC 1 i brali udział w pokazie pod kopułą zatytułowanym ?Z naszego podwórka?. Uczniowie zapoznali się z Układem Słonecznym ? jego położeniem w Drodze Mlecznej, a także ze Słońcem i planetami. Mogli oglądać również gwiazdozbiory widoczne na zimowym niebie. Był to pokaz interaktywny, w czasie którego prezenter odpowiadał na pytania dzieci. W świetnych humorach wszyscy wrócili bezpiecznie do domu.

 

 

 

Uczniowie klasy 2d z wizytą w Przedszkolu nr 8

12 grudnia 2016 r uczniowie klasy 2d zostali zaproszeni do Przedszkola nr 8 na zajęcia "Wigilijne kolędowanie'' połączone z warsztatami. Inicjatorką spotkania była pani Maria Wychowaniec, wychowawczyni przedszkolaków z grupy, "Muminki''. Wszystkich bardzo serdecznie przywitała pani dyrektor Małgorzata Buczyńska. Dzieci wysłuchały przepięknie zaśpiewanych kolęd w wykonaniu swoich młodszych kolegów i koleżanek, poznały "Legendę o choince'' oraz tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Następnie przyszedł czas na warsztaty plastyczne -dzieci ozdabiały styropianowe bombki kolorowymi cekinami i perełkami. Ich prace były bardzo pomysłowe i staranne.

Po zakończonych warsztatach plastycznych wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne i połamali się opłatkiem, a wychowawczyni przedszkolaków wręczyła uczestnikom spotkania pamiątkowe upominki w postaci świątecznych ciasteczek. Po złożeniu sobie życzeń na dzieci czekał poczęstunek. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy śpiewali kolędy i piosenki o świętach. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

                                                                                                                 Wychowawczyni klasy S.Kurkowska

 

W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego?

21 października 2016 uczniowie klasy II f doskonalili swoje umiejętności cukiernicze w Akademii Ciastka w Twardej koło Tomaszowa Mazowieckiego. Młodzi cukiernicy uczestniczyli w zajęciach ?Od ziarenka do bochenka?, na których poznali pracę rolnika, młynarza i piekarza. Dzieci samodzielnie wykonywały kruche ciastka, które miały kształt misia. Kolejnym etapem  zajęć było dekorowanie ciasteczek. Podczas wypieku smakołyków uczniowie mieli chwilę relaksu na sali zabaw.

Następny element wycieczki to zajęcia etnograficzno-historyczne w Skansenie rzeki Pilicy. Podczas edukacji historycznej uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat pojazdów
 i uzbrojenia z czasów II wojny światowej, a także na temat życia w dawnej Polsce.

Etapem ostatnim wycieczki było poznanie historii Grot Nagórzyckich. W czasie zwiedzania tej pięknej trasy, dzieci wysłuchały legend związanych z tym miejscem i mogły docenić piękno tego wyjątkowego zakątka przyrody.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Kazimierza Dolnego - klasy 2b, 2d, 2e, 2g .

          W dniu 29 września 2016roku klasy 2b, 2d, 2e, 2g z wychowawczyniami Anną Sobolewską, Sylwią Kurkowską, Beatą Popecką, Ewą Kaczmarczyk uczestniczyły w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Pogoda była piękna. Na rynku, koło zabytkowej studni przywitał nas pan Przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Fary. Tam obejrzeliśmy drewniane organy i żyrandol z porożem jelenia upolowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Następnie zwiedziliśmy ruiny zamku i weszliśmy na górę Trzech Krzyży, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. W drodze na rejs statkiem po Wiśle mijaliśmy wiele zabytków i poznaliśmy historię Kazimierza. Po obiedzie był czas na zakup pamiątek. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Opoczna.

 

 

W MUZEUM NA KÓŁKACH

W dniach 10-12 października 2016 roku gościło w naszym mieście Muzeum na kółkach. Muzeum to jest mobilną wystawą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawa ta odwiedza mniejsze miasta, w których przed II wojną światową Żydzi stanowili istotną cześć społeczności i ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów. Pawilon mobilny wystawy znajdował się na placu przy Miejskim Domu Kultury. Z panią Marzanną Mastalerz kolejno odwiedzali wystawę uczniowie z klas: VIC, VB, VIB oraz uczniowie z klasy VID i VIB należący do Szkolnego Klubu Ekologicznego ? przyrodniczego kółka zainteresowań. Wysłuchali oni ciekawych opowieści związanych z kulturą i obyczajami ludności żydowskiej w dawnej Polsce. Opowieści te były przeplatane pokazem replik różnorodnych eksponatów. Uczniowie najbardziej zainteresowali się opisami żydowskich świąt (szczególnie zaś udziałem w nich dzieci i młodzieży), językiem hebrajskim, w którym nie ma samogłosek i znaków przestankowych oraz makietą dawnej dzielnicy żydowskiej w Opocznie. 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie ? kl. 3b i 3d

15 czerwca 2016 roku pod opieką p. D. Głowackiej, A. Rożenek i S. Zalegi wybraliśmy się na wycieczkę krajoznawczą, którą rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Obejrzeliśmy ekspozycję militariów w budynku muzealnym oraz wystawę plenerową sprzętu wojskowego. Wspaniałych wrażeń dostarczyła nam przejażdżka wozem bojowym.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego ? kl. 3b i 3d


 
Nie trzeba jechać daleko, żeby się doskonale bawić. Przekonały się o tym klasy 3b i 3d, które 7 czerwca wybrały się na wycieczkę do pobliskiego Tomaszowa Mazowieckiego, pod opieką p. D. Głowackiej, A. Rożenek i B. Łukawskiej. W programie wycieczki znalazła się wizyta w Parku Linowym, gdzie na trasach linowych o różnych stopniach trudności trzecioklasiści mieli szansę poćwiczyć swoją sprawność ruchową. Wspaniale się bawili pokonując kolejne przeszkody, a także jeżdżąc na gokartach, strzelając z łuku, czy też skacząc na trampolinie. Inną atrakcją było zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy. W tym niezwykłym miejscu uczniowie obejrzeli młyn wodny oraz ?stacyjkę Reymonta?, a także podziwiali liczne eksponaty ? m.in. kolekcję modeli młynów i pojazdy wydobyte z Pilicy po wojnie. Chwilę odpoczynku dostarczył uczniom spacer w Rezerwacie Przyrody Niebieskie Źródła. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Akademii Ciasteczek i samodzielny wypiek ciasteczek, który dostarczył pachnących wrażeń. Po wykonanej pracy uczniom starczyło jeszcze energii do zabawy w znajdującej się na miejscu sali zabaw. Był to dzień wspaniałych atrakcji. Wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem na twarzy:)
Zachęcamy wszystkich do poznawania atrakcji naszego regionu.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Wrocławia

13 czerwca 2016 roku uczniowie z klas: VD, VB i VC pod opieką Pań: Marzanny Mastalerz, Katarzyny Mieszczankowskiej i Beaty Sadury zwiedzali Wrocław. Oto etapy tej wędrówki.

  1. Park Juliusza Słowackiego (na terenie dawnej fosy miejskiej), a w nim Muzeum Architektury, Panorama Racławicka i Pomnik Katyński.
  2. Bulwar na Odrą z piękną panoramą Ostrowa Tumskiego (najstarsza część Wrocławia).

Czytaj więcej...

Wycieczka marzeń -Wrocław, Karpacz, Szklarska Poręba.

Wycieczka przypadła na wyjątkowy czas jubileuszu 25-lecia istnienia naszej szkoły dlatego zorganizowano ją tak by  poprzez wybór zwiedzanych miejsc, czas jej trwania oraz proponowane atrakcje na długo pozostała w pamięci jej uczestników.

1 czerwca 2016 roku uczniowie z klas: 6D, 5B, 5C Szkoły Podstawowej wyjechali na trzydniową wycieczkę. W Wieluniu do grupy dołączyła pani pilot, która zaraz po powitaniu i przedstawieniu szczegółowego programu wycieczki rozpoczęła opowieści o Sudetach i miejscach,do których zmierzano.

Czytaj więcej...

Klasy 1a, 1f w Muzeum Regionalnym w Opocznie

1 czerwca 2016 klasy 1 a i  1f, wraz z wychowawczyniami panią Mirosławą Synowiec i panią Anną Król, spędziły w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach muzealnych, które poprowadził Pan Kazimierz Caban. Opowiadał on o historii naszego miasta, pięknych tradycjach i zwyczajach ludowych w naszym regionie. Uczniowie obejrzeli również wystawę czasową: ?Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna ? tradycja i współczesność".

Wystawa ta  to opowieść o ubieraniu się, pokazująca znaczenie rzeczy na kolejnych etapach życia człowieka, wyróżnionych w krajobrazie, codzienności i świętowaniu. Inspiracją do pokazania tych strojów były zbiory zabytków z 1934 roku, znajdujące się w Muzeum Archeologicznym
i Etnograficznym w Łodzi. Prawdziwą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia strojów znajdujących się na wystawie.

 

Czytaj więcej...

18 maja 2016 był dla klas 1a, 1c i 1f dniem artystycznych przeżyć

Tego właśnie dnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w zajęciach artystycznych prowadzonych przez artystę plastyka panią Małgosię w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Po zajęciach zwiedzano przepiękny park położony wokół centrum, z rzeźbami współczesnych artystów. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Pałacu Józefa Bradta, który znajduje się na terenie parku.

Wycieczka zakończyła się obejrzeniem spektaklu pt. ?Tygrys Pietrek? w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Dzieciom w tej wspaniałej podróży po ?krainie sztuki? towarzyszyły panie M. Synowiec,
U. Dżoleva, s. B. Łukawska i A. Król.

Czytaj więcej...

WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO KLAS: IIA i IIC , IIB i IID

W dniu 19 maja uczniowie klas: II a , II c, II b i II d  wyjechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.                     

Na początku zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze , które mieści się w najstarszym z zachowanych spichlerzy Mikołaja Przybyły z 1591r.  Następnie odbyła się godzinna żegluga statkiem po Wiśle. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie Wzgórza Zamkowego. Na tym wzniesieniu znajduje się Zamek i Baszta. Z Wieży Zamkowej i Baszty podziwialiśmy piękne widoki Małopolskiego Przełomu Wisły. Następnie udaliśmy się na rynek, aby obejrzeć piękne kamienice zdobione wspaniałymi attykami między innymi ?Pod  Świętym Mikołajem? i ? Pod Świętym Krzysztofem?.  Znaleźliśmy jeszcze trochę czasu przed obiadem, na zakup pamiątek.  

Czytaj więcej...

Wycieczka klasy 1d i 1e do Akademii Ciastka w Twardej, Rezerwatu Niebieskie Żródła w Tomaszowie Mazowieckim, Skansenu Rzeki Pilicy i Grot Nagórzyckich

 

 W dniu 02.06.2016 r. uczniowie klas 1d i 1e wraz z wychowawczyniami p.S.Kurkowską i p.B Popecką oraz p. D. Wedlechowicz zwiedzali turystyczne atrakcje w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Wycieczka składała się z 4 etapów.

 

-1 etapem wycieczki były zajęcia edukacyjne w Akademii Ciastka w Twardej.

Czytaj więcej...

Rajd HUBALA

W sobotę 30 kwietnia 2016 roku uczniowie z klasy VI C będący członkami koła PTTK pod opieką wychowawczyni Iwony Brzozowskiej uczestniczyli w pieszym rajdzie po Ziemi Opoczyńskiej szlakiem Majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim Hubal. Na zakończenie rajdu grupa uczestniczyła w uroczystych obchodach rocznicy śmierci Hubala w Anielinie. Reprezentacja uczniów składała wieniec przy Szańcu Hubala i przeżyła ważną lekcję historii związaną z wydarzeniami z okresu II wojny światowej w naszym regionie.

Czytaj więcej...

Rajd pieszy szkolnego koła PTTK

Dnia 22 marca 2016 r. szkolne koło PTTK w liczbie 22 uczniów z klasy VI C pod opieką Pani Iwony Brzozowskiej, uczestniczyło w pieszym rajdzie po ziemi opoczyńskiej do Bielowic. Rajd jest bardzo dobrym sposobem na obserwację przyrody i najbliższego otoczenia. Uczniowie mieli okazję zaobserwować budzące się do życia na wiosnę: owady, płazy a nawet poszukujące pożywienia duże ssaki (stado saren). Elementem docelowym rajdu było spotkanie na świetlicy w Bielowicach z twórczynią ludową, Panią Bożeną Dulnikiewicz. Pod jej czujnym okiem powstały piękne świąteczne pisanki, które wzięły udział w konkursie a zwycięzcy autorzy otrzymali nagrody.

  

Wycieczka do Kielc ? klasa 2b, 2d, 3b i 3d

,15 grudnia 2015 roku klasy 2b, 2d, 3b i 3d uczestniczyły w wycieczce do Kielc zorganizowanej przez p. D. Głowacką, p. A. Rożenek, p. M. Barul i p. J. Spadło. W ramach obchodów 25-lecia naszej szkoły uczniowie oglądali przedstawienie w Teatrze Lalki i Aktora ?Kubuś? pt. ?Przygody Koziołka Matołka? Kornela Makuszyńskiego, którego imię nosi nasza szkoła. Po spektaklu odbyła się lekcja teatralna, w czasie której aktorka zdradziła uczniom tajniki zawodu aktora związane z poprawną wymową i pokazała praktyczne ćwiczenia. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, czym w dzieciństwie bawili się ich rodzice. Wielką atrakcją okazał się również udział w pokazie wytwarzania słodyczy w Manufakturze Słodyczy, gdzie każdy własnoręcznie wykonał lizaka i otrzymał pyszne cukierki. Wycieczka była niezwykle udana, uczniowie wrócili do domów w świetnych humorach. Teatr, zabawki i słodycze okazały się doskonałym sposobem na wprowadzenie uczniów w świąteczny nastrój.

Czytaj więcej...

Lekcja w Muzeum Regionalnym w Opocznie

Dnia 29 września 2015r. uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawczynią p. Wiolettą Białas byli w Muzeum Regionalnym w Opocznie na lekcji edukacyjnej nt. ?Jak to ze lnem było?. Poznali cały proces powstawania materiału lnianego: od siewu ziarna, aż po powstanie gotowej koszuli. Obejrzeli również wystawę stałą historyczno-etnograficzną, na której mogli zobaczyć i dotknąć urządzenia służące do obróbki lnu. Widzieli też wystawy czasowe: ?Z historii przemysłu ceramicznego w Opocznie? i ?Odkrycia  i badania archeologiczne na terenie powiatu opoczyńskiego?. 

Wycieczka do Borysewa

W dniu 6 października uczniowie klasy IIa i IIc byli na wycieczce w ZOO Safari w Borysewie. Z okien kolejki mogli zobaczyć wiele gatunków egzotycznych zwierząt pochodzących ze wszystkich kontynentów. Uczniów najbardziej urzekły białe lwy, białe tygrysy bengalskie, surykatki, pumy, foki. Wiele ciekawostek poznaliśmy w czasie lekcji edukacyjnej ? Drapieżnik, czy ofiara ??. Dużo wrażeń dostarczyła możliwość dotknięcia żywego węża oraz obejrzenie karmienia i tresury foki.   Po zwiedzeniu ZOO Safari i lekcji edukacyjnej uczniowie kupili sobie pamiątki.     Opiekunkami wycieczki były: wychowawczyni klasy IIa ? p. Ania Bednarczyk, wychowawczyni kl. IIc ? p. Kasia Klimek  oraz p. Beata Popecka.  

ODKRYCIA I BADANIA ARCHEOLOGICZNE NA TERENIE POWIATU OPOCZYŃSKIEGO

Otwarcie tak zatytułowanej wystawy nastąpiło 15 września 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Na tę uroczystość zaproszona także uczniów naszej szkoły z klasy VB i VD, należących do Szkolnego Klubu Ekologicznego z p. Marzanną Mastalerz. Dyrektor muzeum p. Adam Grabowski zaznaczył, że jest to pierwsza tego typu wystawa w Opocznie. Autor scenariusza wystawy p. Mirosław Szukała w bardzo ciekawy sposób zaprezentował znaleziska z epoki kamienia, epoki brązu, epoki żelaza, średniowiecza i okresu nowożytnego. Mogliśmy zobaczyć różne narzędzia, gliniane naczynia (również popielnice), biżuterię i fragmenty uzbrojenia. Najstarsze eksponaty pochodziły z przełomu paleolitu i mezolitu. Obejrzeliśmy też animację Średniowieczne Opoczno 1365 ? Rekonstrukcja opracowaną przez p. Rafała Knopa przy współpracy z p. Tomaszem Łuczkowskim i p. Andrzejem Śliwką. Dzięki tej wystawie dowiedzieliśmy się, że Ziemia Opoczyńska była zamieszkana już kilka tysięcy lat temu, jak żyli jej dawni mieszkańcy i jak wyglądało dawne Opoczno. Zainteresowanych tą tematyką zachęcamy do zwiedzenia wystawy. 

Czytaj więcej...

Wycieczka do ZOO Safari w Borysewie

Dnia 23 września 2015 klasa IIIa i IIIc  SP1 wraz z wychowawczyniami ? pp. Wiolettą Białas i Jadwigą Kochanowską oraz p. Dorotą Głowacką pojechały na wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie. Już od wejścia na teren parku poczuliśmy się jak na prawdziwym safari mogąc podziwiać ZOO z okien kolejki i robić przepiękne zdjęcia. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawostki o każdym mijanym egzotycznym zwierzęciu. Następnie przewodniczka zabrała nas na lekcję edukacyjną w plenerze nt.?Drapieżniki i ich ofiary?. Pokazywała i pozwoliła dotykać różne zwierzątka: żółwie, węże, jaszczurki. Później mogliśmy obejrzeć karmienie i tresurę foki szarej. Jednak największe wrażenie na nas wszystkich zrobiła możliwość pogłaskania i karmienia zwierzątek takich jak: alpaka, kózki miniaturki, świnie wietnamskie, owce kameruńskie i króliki. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domów.

 

Czytaj więcej...

?Zielona szkoła? w Pogorzelicy

W dniach od 8 czerwca 2015 do 12 czerwca 2015 klasy 3b, 2a, 2b uczestniczyły w realizacji programu ?Zielonej szkoły? w Pogorzelicy. Uczestnicy ?Zielonej Szkoły? wraz z wychowawczyniami: Beatą Popecką, Dorotą Głowacką, Jadwigą Kochanowską i s. Barbarą Łukawską, zebrali się o godzinie 6.00 na parkingu przy MDK  i po wzruszających pożegnaniach wyruszyliśmy na północ Polski ? do Pogorzelicy. Po drodze mogliśmy podziwiać przepiękne widoki. O godzinie 16.45 dojechaliśmy na miejsce. Zjedliśmy ciepły posiłek i rozlokowaliśmy się w pokojach. Po wstępnym rozpoznaniu i zakwaterowaniu wyruszyliśmy na powitanie z Morzem Bałtyckim . Piesza wędrówka nad morze z ośrodka nie trwała długo.

Czytaj więcej...

Klasy 2 b i 2 d w Kazimierzu Dolnym

Rankiem 1 czerwca 2015 r. uczniowie klas II b i II d pod opieką p. Doroty Głowackiej, Agnieszki Rożenek i Jadwigi Kochanowskiej wyruszyli na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Wycieczka rozpoczęła się od  rejsu statkiem po Wiśle. Następie uczniowie podziwiali piękną panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży.  Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie przepięknych  ruin zamku i baszty. Jednak największą i najweselszą atrakcją okazała się przejażdżka meleksami i spacer w Wąwozie Korzeniowym. Uczniowie mieli również czas wolny na zakup kazimierskich kogucików, pamiątek i pysznych lodów. Piękna pogoda i dobre humory towarzyszyły uczniom przez cały dzień. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do swoich domów. Dla wszystkich był to bardzo udany Dzień Dziecka.

Czytaj więcej...

Wycieczka klasy 5b, 5c, 6d Szlakiem Piastowskim

 Czerwiec obwituje w różnego rodzaju wycieczki szkolne, dlatego my, uczniowie klas V b, V c, VI d, wybraliśmy się w dn. 1-3 czerwca na wyprawę Szlakiem Piastowskim, by przekonać się "skąd nasz ród". Podziwialiśmy: 

  • Strzelno: romańską rotundę św. Prokopa i kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny z XII wieku (tam znajdują się kolumny pokryte płaskorzeźbą figuralną - unikatowy zabytek romański na skalę europejską) 
  • Kruszwica: byliśmy na Mysiej Wieży, części zamku Kazimierza Wielkiego, w której legendarnego księcia Popiela, władcy Kruszwicy, zjadły myszy. Płynęliśmy statkiem po jeziorze Gopło. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o faunie i florze okolicy od Dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. 

Czytaj więcej...

Wycieczka klas IIa, IIc, IIIc w Góry Świętokrzyskie

21 maja 2015r uczniowie z klasy IIa, IIc, IIIc byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Najpierw dzieci obejrzały pomnik przyrody ożywionej - dąb Bartek, a następnie w Samsonowie zobaczyły ruiny huty żelaza z 1835 r. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Świętokrzyskim Parku Narodowym i wejście na Święty Krzyż. W Kielcach zwiedzaliśmy Muzeum Zabawek i Zabawkarstwa. Jednak największą atrakcją tego dnia było samodzielne wykonanie lizaków w Manufakturze Słodyczy. Szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do Opoczna.

Czytaj więcej...

Zdjęcia z wycieczki - klasa 4b i 4d

 

DZIEŃ DZIECKA 2015 ? KLASOWA WYCIECZKA

(głównie dla uczniów IV B i IV D)  ? ŁÓDŹ

       Najpierw udaliśmy się do Teatru Muzycznego na musical pt. ?Zorro?. Większość z nas była zachwycona spektaklem. Potem w Centrum Nauki Experymentarium zwiedziliśmy wystawę Tajemnice fizyki. Przy pomocy przyrządów i stanowisk interaktywnych mieliśmy okazję poznać zagadnienia z różnych dziedzin nauki ? nie tylko fizyki (akustyki, biologii, chemii, dynamiki, elektryczności, logiki, magnetyzmu, mechaniki, optyki). Na koniec w Arena Laser Games, w labiryncie skrytym w półmroku, z niespodziankami (np. miny, bunkry), z efektami świetlnymi i dźwiękowymi zmierzyliśmy się ze sobą w grze elektronicznej paintball. Centrum rozrywkowe w Manufakturze opuściliśmy bardzo zadowoleni. 

Czytaj więcej...

Wycieczka klasy 5a i 5d

28 maja 2015 roku dwie klasy piąte (5a i 5d) wyjechały na długo wyczekiwaną wycieczkę. W pierwszej kolejności udano się do Tokarni gdzie zwiedzano Muzeum Wsi Kieleckiej. Dzieci dowiedziały się tam co to jest skansen. Poznały budowę   wiatraka wchodząc do jego środka. Usłyszały kim byli komornicy, co to jest węgieł, powała i jak wyglądała zabudowa forteczna. Uczniowie wchodzili do poszczególnych budynków. Podziwiali między innymi wystrój dworku i wiejskiej chałupy. Widzieli dom aptekarza i gonciarza. Duże wrażenie wywarł na nich wygląd starodawnej szkoły.

Czytaj więcej...

Pieszy rajd "Śladami Majora Henryka Dobrzańskiego"

Dnia 30 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy VC należący do koła PTTK pod opieką pani Iwony Brzozowskiej uczestniczyli w pieszym rajdzie "Śladami Majora Henryka Dobrzańskiego - pseudonim Hubal". Rajd miał ogólnopolski charakter i był połączony z uroczystymi obchodami rocznicy śmierci majora przy Szańcu Hubala w lesie pod Anielinem. Uczestnicy rajdu przeszli ponad 6 km, następnie delegacja z klasy VC w imieniu Oddziału PTTK złożyła wiązankę przy Szańcu Hubala. Atrakcją tej uroczystości były pokazy kawalerii konnej. Uroczystościom towarzyszyła podniosła, patriotyczna atmosfera. Młodzi uczestnicy rajdu na koniec stanęli do pamiątkowego zdjęcia z przedstawicielem opoczyńskich władz - Burmistrzem Opoczna Rafałem Kądzielą.

Czytaj więcej...

WIOSENNY RAJD SK PTTK DO BIELOWIC

Dnia 30 marca uczniowie z klasy V C szkoły podstawowej wzięli udział w pieszym rajdzie szkolnego koła PTTK. Trasa rajdu rozpoczynała się pod szkołą, następnie prowadziła przez Różannę do Bielowic. Po drodze młodzież witała wiosnę. Nad rzeką obok stadionu odbył się konkurs na najbardziej ekologiczną Marzannę. Konkurs wygrała Marzanna uczennicy Aleksandry Tomczyk. Rajd zakończył się w świetlicy, w której odbyło się spotkanie z twórczyniami ludowymi i nauka pisania pisanek wielkanocnych zgodnie z tradycjami regionu opoczyńskiego. Wszystkim uczestnikom 9 km rajdu dopisała kondycja i dobry humor. 

Klasa 5b na otwarciu wystawy

23 stycznia 2015r uczniowie z klasy VB z opiekunką p. Aliną Kaźmierczyk uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy czasowej w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tytuł wystawy Motywy florystyczne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym.

Czytaj więcej...

Klasy czwarte na pieszej wycieczce.

 

3 października 2014r. klasy IVa, IVb i IVc wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w pieszej wycieczce do lasu. Po drodze uczniowie obserwowali jesienne zmiany w przyrodzie. W lesie czekało na nich ognisko przygotowane przez pana leśniczego. Pieczenie kiełbasek , wspólne zabawy, rozmowy, były dla dzieci wspaniałą formą integracji. Dziewczęta z klasy VIc zasponsorowały chłopcom poczęstunek w związku z obchodzonym kilka dni wcześniej Dniem Chłopaka.  Pogoda tego dnia była piękna, humory dopisywały. Wszyscy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu, oczekując następnej takiej wycieczki za rok. 

Czerwcowe wydarzenia w klasach III

Miesiąc czerwiec był bogaty w wydarzenia dla uczniów klas III.

Dnia  05.06.14r.  uczniowie kl. IIIc ( wych. A Bednarczyk), I kl. IIId ( wych. K.Klimek) wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili : Pałac Kultury i Nauki, Ogród Saski, Stare Miasto, Barbakan, Plac Zamkowy, Łazienki z Pałacem na Wodzie. Przewodnik oprowadzał dzieci szlakiem ławeczek Chopina, przy których można było  posłuchać płynących z nich utworów. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, ponieważ w tym dniu, stolicę odwiedził prezydent USA Barack Obama.

   

 

Dnia 18 czerwca uczniowie kl.III d wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Kasią Klimek wybrali się na  ognisko do leśniczówki w Januszewicach.                                                                                                                                           

Uczniowie mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt używany w codziennej pracy przez strażaków i policję. Czas miło i aktywnie upływał dzięki wspólnym grom i zabawom ruchowym z rodzicami. Wszyscy mogli zregenerować siły podczas pieczenia kiełbasek i przygotowanej niespodzianki przez rodziców ? pizzy.  Ten radośnie spędzony dzień, na pewno pozostanie na długo w pamięci  jego uczestników.

  

Wycieczka klasy 2a, 2b i 2c do Kazimierza Dolnego


Panoramic Image Viewer: /images/zdj/2014/sk4 could not be found/opened.

O3.06.2014R. uczniowie klas 2A, 2B i 2C wraz z wychowawczyniami p. A. Mijas, p. B. Popecką i p. S. Kurkowską uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. To bajkowe miejsce jest jednym z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Polsce a nawet w Europie.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Bałtowa kl. 1 b i 1 d

  

Rankiem 21 maja 2014 r. w wesołych nastrojach wraz z paniami D. Głowacką, A. Rożenek i S. Zalegą wyruszyliśmy do Bałtowa. Po przybyciu na miejsce przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne. W towarzystwie miłej pani przewodniczki podziwialiśmy dinozaury w Parku Jurajskim. Następnie z dreszczykiem emocji  zwiedzaliśmy Oceanarium Prehistoryczne. Po wesołej zabawie na placu zabaw obserwowaliśmy zwierzęta w Bałtowskim Zwierzyńcu. Część zwierzyńca zwiedzaliśmy na pieszo. Po tym miłym spacerze udaliśmy się na wspaniałą zabawę do parku rozrywki, gdzie czekały na nas dmuchańce, karuzele, trampoliny i inne atrakcje, z których mogliśmy korzystać do woli. Ostatnim punktem naszej wycieczki był seans w kinie 5D.Do stęsknionych rodziców wróciliśmy dopiero koło godz. 20.00. Był to dzień pełen atrakcji, dobrej zabawy i miłej nauki w doborowym towarzystwie:)

Klasy 4b i 4d w kinie i MS2 w Łodzi

         3 kwietnia 2014 r. klasy 4 b i 4 d z p. A. Molką, p.  W. Markiewicz i z p. A. Kaźmierczyk  wyjechały do Łodzi na filmy ?List? i ?Berło? oraz do Muzeum Sztuki.

Projekcje filmowe miały miejsce w Kinie Charlie i były kolejnym etapem realizacji projektu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

        Film ?List? był opowieścią o przeżyciach małego chłopca, który wyruszył w podróż by wysłać list do ONZ z prośbą o nowe kule dla swojego niepełnosprawnego przyjaciela. Bohater drugiego filmu Adam, w nagrodę za osiągnięcia naukowe, otrzymał drewniane berło, które okazało się magicznym przedmiotem spełniającym wszystkie zachcianki.

Czytaj więcej...

Klasa 4d w Miedznej Murowanej

         27 września 2013r uczniowie kl. 4d z wychowawczynią p. Aliną Kaźmierczyk wyjechali autokarem do stanicy harcerskiej w Miedznej Murowanej na ognisko integracyjne połączone z obchodami Dnia Chłopaka. Na spotkanie w lesie zaproszeni zostali rodzice dzieci oraz ich była wychowawczyni p. Jagoda Kochanowska.

         Pogoda była ładna, więc cały pobyt w stanicy upłynął na świeżym powietrzu. Rada klasowa rodziców przygotowała dla dzieci słodki poczęstunek, ciepłe i zimne napoje, spory zapas kiełbasek oraz ziemniaków do pieczenia. Rodzice rozpalili ognisko.

 

 

Czytaj więcej...

Klasa 4c i 4b w Warszawie

Najpierw zwiedzałyśmy Telewizję Polską S. A. przy ul. Woronicza 17, a potem wystawy stałe w Centrum Nauki Kopernik. Na koniec oczywiście Mc Donald w Jankach.

 

Szukaj

Liczba odsłon

Odsłon artykułów:
2328463

Online

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.