Szkoła Podstawowa nr 1 w Opocznie

im. Kornela Makuszyńskiego

Scratch dla każdego

Mistrzowie Kodowania

 

 

Tu kliknij a będziesz programować w SCRATCH   

 

 

Scratch junior

Z programowaniem w Scratch poradzi sobie nawet uczeń, który nie czyta jeszcze w pełni płynnie - krótkie komendy i różnokolorowe klocki ułatwiają programowanie uczniom, którzy mają problemy ze zrozumieniem dłuższych tekstów. 

Jeśli chcemy programować Scratch w grupie, która jest dopiero na etapie poznawania literek lub w której jest wielu uczniów, których tempo czytania bardzo utrudnia prowadzenie zajęć? Twórcy programu Scratch przewidzieli takie sytuacje i  stworzyli język Scratch Junior adresowany do dzieci w wieku 5-7 lat. Jest dostępna aplikacja na system Android Scratch Junior.

 

Scratch Junior jest uproszczoną wersją Scratcha. Podstawowa różnica polega na tym, że zamiast komend mamy klocki z piktogramami, które je reprezentują. Komendy ustawiane są w jednej linii poziomej pod obrazkiem (linearna fabuła dot. jednego duszka). Scratch Jr posiada też mniej dostępnych komend. Np. nie ma komend wykorzystujących zmienne, z tego powodu m.in. nie ma możliwości ustawienia kąta rotacji duszka (jest on domyślnie ustawiony na wartość 15 stopni). Ponieważ w tym wieku trudno było wyjaśnić dzieciom koncepcję osi współrzędnych (i koordynat pozycji) Scratch Jr nie ma funkcji ustawienia konkretnej pozycji duszka. Podobnie pętle dotyczą całego skryptu, a nie poszczególnych jego części. Ograniczenia te ułatwiają młodszym użytkownikom korzystanie z aplikacji - ograniczają liczbę możliwych błędów. Scratch Jr sprawdzi się przede wszystkim do tworzenia prostych gier oraz interaktywnych historyjek. 

 

 

 

 

 

Szukaj

Liczba odsłon

Odsłon artykułów:
1837117

Online

Odwiedza nas 369 gości oraz 0 użytkowników.