Szkoła Podstawowa nr 1 w Opocznie

im. Kornela Makuszyńskiego

Wycieczka do Planetarium NIEBO KOPERNIKA ? nagroda w konkursie Kosmos i ja.

18 listopada 2015r. uczestnicy szkolnego konkursu ?Kosmos i ja? wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu była lekcja i film w Planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik. Wycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie. Opiekunami uczniów były nauczycielki: p. Alina Kaźmierczyk i p. Dorota Cichańska.

 

 

  

 

 

 

A oto jak opisała wycieczkę jedna z jej uczestniczek:

 Wyruszyliśmy z parkingu przy basenie punktualnie   o godzinie 9°°. W planetarium byliśmy o godzinie 12°°. Oczekując  na rozpoczęcie seansu zaczęliśmy zwiedzać znajdującą się na miejscu wystawę. Wchodziliśmy po schodach ,na których znajdowały się napisy nazw poszczególnych warstw atmosfery. Naszą uwagę przykuł sporych rozmiarów meteoryt oraz liczne zdjęcia zrobione przez satelity. Kiedy zbliżała się godzina 13 pani Alina rozdała nam bilety i po paru minutach weszliśmy do dużej sali. Sala miała okrągły kształt. Gdy zajęliśmy wyznaczone miejsca wszystkie światła zagasły,     a nad naszymi głowami ukazało się niebo  pełne gwiazd. Prowadzący zadawał nam pytania oraz opowiadał o konstelacjach gwiazd. Po skończonej lekcji rozpoczął się film ?Na skrzydłach marzeń? ukazujący historię rozwoju lotów. Film był niesamowity. Wydawało się nam, że jesteśmy w jego środku. Mieliśmy wrażenie, że lecimy balonem. Innym razem myśleliśmy, że spada na nas smok.

Po seansie mieliśmy czas na zjedzenie swojego prowiantu. Mogliśmy też kupić sobie coś w małym sklepiku, w którym między innymi były smaczne lody (nawet panie poczęstowały się nimi).

Następnie kontynuowaliśmy zwiedzanie pozostałej części wystawy. Dużą atrakcję stanowił kombinezon astronauty. Wkładaliśmy do niego głowę i mogliśmy poczuć się jak prawdziwy człowiek w kosmosie. Obok kostiumu był pojemnik z niebieską cieczą. Pracownica planetarium wsypała do niego suchy lód. Kiedy suchy lód wpadł do cieczy wytworzyła się niesamowita reakcja. Nasz kolega Wojtek Szumlański wyjaśnił nam, że obrazuje  to asteroidy i meteoryty, które są w kosmosie.

Kiedy wsiedliśmy do autokaru pan kierowca najpierw wyświetlił nam film, a później karaoke i wszyscy śpiewali .

Wycieczka była wspaniała i jestem pewna, że jej nie zapomnę. Chciałabym przeżyć to wszystko jeszcze raz.

Matylda Szkurłat z klasy VI B

Szukaj

Liczba odsłon

Odsłon artykułów:
2357270

Online

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.