Szkoła Podstawowa nr 1 w Opocznie

im. Kornela Makuszyńskiego

Bądź bezpieczny w Internecie

Dzień Bezpiecznego Internetu - 5 luty 2013 r.

 

Każdy z nas korzysta z komputera, a w szczególności z Internetu. Wszyscy wiemy, że może być on źródłem naukowym, rozrywkowym oraz komunikacyjnym. Ale czy każdy z nas umie odpowiednio z niego korzystać?

 

To już nie jest takie oczywiste.

 

 

Uwaga! Internet nie zawsze jest bezpieczny!

 

Internet to nie tylko baza danych zawierająca wiele rozmaitych, różnorodnych informacji i wiadomości na rozległe, wielorakie tematy czy miejsce rozrywki i spotkań z przyjaciółmi oraz znajomymi. To również niebezpieczna sieć, w której musimy zachowywać się bardzo ostrożnie i postępować rozważnie!

 

 

Czy każdy potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu?

 

Powyższe pytanie nie jest bezsensowne i bezpodstawne. Według mediów coraz więcej nastolatków zaczyna wykorzystywać Internetową sieć w celach, w których nie powinny. Lecz niektórzy Internauci nie posługują się Internetem w sposób bezpieczny. ?Mailują? z inni, ale nie do końca mają pewność, czy profil kolegi lub koleżanki należy do niego/niej, czy do zupełnie nieznanej komuś osoby.

Niestety również coraz częstszym zjawiskiem w Internecie jest cyberprzemoc. Wiele osób wrzuca kompromitujące, ośmieszające oraz obrażające filmy do sieci, dzięki komputerowi lub Internetowi w smartfonach. Niepocieszające jest też to, iż większość ofiar cyberprzemocy nie mówi o tym żadnej osobie dorosłej i nie stara się sobie po-móc w cywilizowany sposób, lecz próbuje rozwiązać problem na własną rękę.

Coraz częstszym kłopotem jest także komputeromania, czyli uzależnienie od komputera i Internetu. Często ludzie będący w takim nałogu, nawet o tym nie wiedzą, co zresztą zazwyczaj się zdarza z nałogowcami. Objawami komputeromanii są przemęczenie, niewyspanie, bóle głowy, pogorszenie wzroku, ospałość, a czasem nawet omdlenia.  

Wśród młodzieży, a zwłaszcza pośród uczniów można zaobserwować nawet czyn karalny, czyli kradzież praw autorskich. Coraz więcej uczniów po prostu przepisuje swoje prace z Internetu. A wtedy autorzy danych artykułów, biografii, itd. mogą oskarżyć uczniów o plagiat.

Wszyscy wiedzą o istnieniu portali społecznościowych, np. Facebook, Twitter czy Nasza Klasa. Mnóstwo Internautów wrzuca swoje zdjęcia na konta na tego typu stronach. Dołączając takie fotografie do swoich profili biorą na siebie wielkie ryzyko, iż ktoś może użyć takich zdjęć przeciw nam, bo powstało już wiele programów, dzięki którym można retuszować i edytować fotografie. Szczególnie możliwe jest to z obrazami, na których jesteśmy w wyzywających ubranich, kostiumach kąpielowych lub bieliźnie.

 

 

 

 

Czy zawsze można wierzyć informacjom zawartym w Internecie?

 

Dla wielu ludzi Internet jest kopalnią wiadomości na tematy przyrodnicze, matematyczne, historyczne, społeczne. Prawie wszyscy uczniowie czerpią informacji z sieci. Jednak nikt z nich się nie zastanawia, czy artykuły zawarte w Internecie są prawdziwe. Zawsze warto sprawdzić prawdziwość wiadomości z Internetu z innymi źródłami, np. książkami, filmami dokumentalnymi.

 

 

Uwaga!   Czasem zdjęcia celebrytów są retuszowane!

 

W telewizji, gazetach, młodzieżowych magazynach lub Internecie krąży wiele fotografii celebrytów, gwiazd reklamujących kosmetyki, ubrania lub inne produkty, bądź tylko zdjęcia z przyjęć VIP-owskich. Dla wszystkich nastolatków, a szczególnie nastolatek, bardzo liczy się wygląd zewnętrzny. Większość młodych dziewcząt wierzy retuszowanym, przerobionym fotografiom i stawia sobie je z ideały, które nie istnieją. Przed takimi ?chwytami? trzeba być bardzo ostrożnym.

 

 

Zasady, których zawsze powinieneś przestrzegać korzystając z Internetu

 

 1. Pamiętaj, że Internet jest dostępny dla wszystkich, więc NIGDY nie możesz mieć pewności, kto jest po drugiej stronie!
 2. ZAWSZE musisz być podejrzliwy i nieufny wobec osób poznanych przez Internet!
 3. Jeżeli chcesz spotkać się z ?znajomym nieznajomym? z Internetu, KONIECZNIE powiedz o tym komukolwiek, rodzicom lub zaufanej ci osobie dorosłej!
 4. NIGDY nie podawaj nieznajomym z sieci swoich danych personalnych i kontaktowych: imienia, nazwiska, adresu zamieszka-nia, numeru telefonu, adresu szkoły, do której uczęszczasz itp.!
 5. Jeśli osoba z Internetu obiecuje ci wiele rzeczy, np. nowy telefon, odtwarzacz MP4 czy iPoda, to NIE WIERZ jego/jej obietnicom! W sieci każdy może napisać to, co chce!
 6. NIGDY nie wysyłaj NIKOMU zdjęć, na których jesteś w kostiumie kąpielowym, bieliźnie lub nawet bez ubrania. Takie fotografie zapisują się natychmiastowo w pamięci Internetu i nie da się ich wy-kasować. Również NIE POWINIENEŚ/NIE POWINNAŚ takich wyzywających zdjęć załączać na swoje konta na portalach społecznościach, ponieważ KAŻDY może je pobrać z sieci i wykorzystać PRZECIW TOBIE!
 7. NIE wszystkie informacje, wiadomości, które znajdują się w Internecie, są prawdziwe.
 8. UWAŻAJ, byś nie popadł(a) w komputeromanię! Określ sobie, do ilu godzin możesz maksymalnie używać komputera albo ustal, w jakim przedziale czasowym będziesz korzystać z Internetu.
 9. NIE ZAWSZE musisz wierzyć ideałom, wykreowanym prze media i prasę!
 10. Jeżeli już musisz pisać prace z Internetu, KONIECZNIE na-pisz w bibliografii, skąd je pobrałeś! 
 11. Jeśli stałeś się ofiarą cyberprzemocy, OBOWIĄZKOWO powiedz o tym rodzicom lub wejdź na stronę www.helpline.org.pl  lub zadzwoń pod numer 0800 100 100. NIEZŁOCZNIE zgłoś tę sprawę do dyrekcji szkoły (jeżeli ten incydent miał miejsce w szkole) lub odpowiednie władze, ponieważ CYBERPRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM!!!
 12. Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w sieci Internetowej, wejdź na strony:
 1. NIE umieszczaj ośmieszających innych filmików! NIE dopuszczaj się cyberprzemocy!
 2. Zachowuj się BEZPIECZNIE w Internecie i przestrzegaj WSZYSTKICH powyższych oraz wielu innych zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci!

 

 

 

Informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu zebrała

Julia Twardowska uczennica klasy 6a

informacje pochodzą ze stron:
WWW.sieciaki.pl

WWW.dzieckowsieci.pl

WWW.321internet.pl

WWW.naszedzieci.org

WWW.dzieckowinternecie.com.pl

WWW.saferinternet.pl

 

Szukaj

Liczba odsłon

Odsłon artykułów:
2358476

Online

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.