Lektury szkolne

 

Spis lektur w klasach I-III

Z podanych zestawów nauczyciel wybiera na każdym poziomie edukacji:

  • co najmniej 3 książki do przeczytania (w całości lub fragmentach) przez nauczyciela w klasie,
  • co najmniej 3 książki do przeczytania samodzielnie  w domu,
  • 1 lub 2 książki do przeczytania  (w całości lub fragmentach) przez uczniów w klasie pod kierunkiem nauczyciela.

 

Klasa I

  1. A. Bahdaj  Pilot i ja,
  2. W. Bełza  Kto ty jesteś? Polak mały,
  3. J. Brzechwa  Brzechwa dzieciom,
  4. J. Duszyńska  Cudaczek ? Wyśmiewaczek,
  5. J. Grabowski  Czarna owieczka
  6. H. Januszewska  Kopciuszek,
  7. Cz. Janczarski  Jak Wojtek został strażakiem,
  8. M. Kownacka  Plastusiowy pamiętnik,
  9. H. Łochocka  O wróbelku Elemelku,
  10. K. Makuszyński  120 przygód Koziołka Matołka,
  11. E. Szelburg ? Zarembina  Najmilsi.

Klasa II

  1. A. i  Cz. Centkiewiczowie Zaczarowana zagroda,
  2. M. Kruger  Karolcia,
  3. A. Lindgren   Dzieci z Bullerbyn,
  4. H. Lofting  Doktor Dolittle i jego zwierzęta,
  5. S. Michałkow  Nie płacz koziołku,
  6. A.A. Milne  Kubuś Puchatek,
  7. Ch. Perrault   Bajki (opracowanie H. Januszewskiej),
  8. J. Porazińska   Szewczyk Dratewka,
  9. J. Tuwim  Wiersze dla dzieci (wybrane),
  10. Ks. J. Twardowski  Patyki i patyczki ( utwory wybrane).

Klasa III

  1. H. Amery  Mity greckie dla najmłodszych,
  2. H. Ch. Andersen   Baśnie ( do wyboru),
  3. J. Brzechwa  Akademia Pana Kleksa,
  4. F. H. Burnett  Mała księżniczka,
  5. C. Centkiewicz  Anaruk, chłopiec z Grenlandii,
  6. W. Chotomska  Legendy polskie,
  7. A. Fredro  Paweł i Gaweł,
  8. M. Jaworczakowa  Oto jest Kasia,
  9. L.J. Kern  Wiersze dla dzieci,
  10. H. Kostyrko  Klechdy domowe,
  11. M. Kownacka  Kajtkowe przygody,
  12. A. Lindgren  Pippi Pończoszanka,
  13. R. Pisarski  O psie, który jeździł koleją,
  14. M. Strzałkowska  Wierszyki łamiące języki, Leśne głupki, Wiersze, że aż strach, Rady nie od parady,
  15. S. Wortman  U złotego źródła.

 

Lista lektur w klasach IV-VI

  1. Jan Brzechwa ? Akademia pana Kleksa,
  2. Frances Hodgson Burnett ? Tajemniczy ogród,
  3. Carlo Collodi ? Pinokio,
  4. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé ? Mikołajek,
  5. Irena Jurgielewiczowa ? Ten obcy,
  6. Clive Staples Lewis ? Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa,
  7. Astrid Lindgren ? Bracia Lwie Serce,
  8. Kornel Makuszyoski ? Szatan z siódmej klasy,
  9. Ferenc Molnár ? Chłopcy z Placu Broni,
  10. Lucy Maud Montgomery ? Ania z Zielonego Wzgórza,
  11. Edmund Niziurski ? Sposób na Alcybiadesa,
  12. Joanna Olech ? Dynastia Miziołków lub Antonina Domaoska Historia żółtej ciżemki,
  13. Henryk Sienkiewicz ? W pustyni i w puszczy,
  14. Alfred Szklarski ? Tomek w krainie kangurów,
  15. John Ronald Reuel Tolkien ? Hobbit, czyli tam i z powrotem,
  16. Mark Twain ? Przygody Tomka Sawyera,
  17. Mitologia ? wybrane mity.