?Podróże po angielskiej literaturze?
Na przełomie maja i czerwca 2016 w klasach V i VI realizowany był biblioteczny projekt edukacyjny w ramach akcji ?Książki naszych marzeń?. Uczniowie poznali twórczość współczesnych anglojęzycznych pisarzy: Cassandry Clare, Branswell Liz, Brashares Ann, Zimermann Irene, Johna Grenna, Suzanne Collins. W czasie spotkań dyskutowaliśmy na temat problematyki światowych bestsellerów i zastanawialiśmy się, dlaczego ?Igrzyska śmierci? czy ?Gwiazd naszych wina? zdobyły tak niesamowitą popularność. Podczas zajęć wykorzystywaliśmy prezentację wykonaną przez Weronikę Twardowską i Maję Ksytę.
?Miesiące Literackie?
?Miesiące Literackie? to cykl zajęć dla klas I-III. Młodzi czytelnicy poznają na nich twórczość wybranych autorów, polskich i zagranicznych- w każdym miesiącu czytane są utwory innego pisarza czy poety. Miesiąc październik to spotkania z naszym patronem Kornelem Makuszyńskim. Czytelnicy w czasie zajęć poznają sylwetkę autora. Nauczyciele i uczniowie czytają wybrane utwory, rozmawiają na ich temat, odgrywane są scenki, rozwiązywane zagadki i łamigłówki. Dzieci wykonują ciekawe ilustracje i piszą recenzje przeczytanych książek. Wszystkich nauczycieli i uczniów wspierają panie bibliotekarki, które wyszukują ciekawe lektury i organizują zajęcia w bibliotece.
?Przyjaciele Franklina? biblioteczny projekt edukacyjny
Na przełomie stycznia i lutego w klasach I-III został zrealizowany projekt edukacyjny ?Przyjaciele Franklina?. Gościem spotkań czytelniczych był żółw Franklin, bohater książek dla dzieci stworzony przez kanadyjską pisarkę Paulette Bourgeois. Wszystkie klasy wysłuchały czytanych opowieści o Franklinie, każde dziecko otrzymało do samodzielnego rozwiązania krzyżówkę i zagadki sprawdzające stopień znajomości przygód żółwika i jego przyjaciół oraz kolorowanki.
?Mały rozumek, wielkie serce?- Światowy Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia Kubuś Puchatek obchodził swoje święto. Z tej okazji na pamiątkę urodzin jego twórcy A. A Milne do biblioteki szkolnej zawitały klasy II wraz z wychowawczyniami. Podczas spotkania dzieci z zaangażowaniem rozwiązywały kubusiowe zagadki, krzyżówkę i wyszukiwały w niej hasła. Spotkanie realizowano w ramach programu MEN ?Książki naszych marzeń?.
Mikołajek - kto to taki? Projekt edukacyjny.
Uczniowie klas IV uczestniczyli w projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach programu ?Książki naszych marzeń?. Celem projektu było zapoznanie czytelników z przygodami Mikołajka. Autorem książek jest Rena Goscinny, a ilustracje stworzył Jean-Jacques Sempe`. Książki o ośmioletnim bohaterze Mikołaju fascynują, bawią i rozśmieszają do łez. Projekt składał się z trzech etapów: pracy pisemnej, opowiadania ?Najnowsza przygoda Mikołajka? lub ?Listu do francuskiego przyjaciela?, uczniowie wykonali techniką dowolną portret ?Mój przyjaciel Mikołajek? oraz rozwiązywali krzyżówki i quizy. Uczestnicy projektu musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat przygód Mikołajka.
Gratulujemy czwartoklasistom bardzo dobrej znajomości utworów i pasji czytelniczej.
Biblioteczne Mikołajki
Dnia 4,7 grudnia 2015 roku klasy Ig, IIa, IIc, IIa wzięły udział w spotkaniu mikołajkowym, przygotowanym przez panie Alicję Piekarską, Karolinę Kalinowską z Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie w ramach akcji ?Czytam sobie w bibliotece?. Panie przeczytały dzieciom zabawne opowiadanie, wiersz o św. Mikołaju oraz fragment książki ?Mikołajek? ? autorstwa R. Goscinny?ego. Wszyscy wspólnie rozwiązywali krzyżówkę, zagadki oraz quiz związany ze św. Mikołajem.
JUŻ SĄ !!!
?Książki naszych marzeń? to program rządowy MEN dzięki, któremu nasza szkoła zakupiła do biblioteki nowe woluminy w wysokości 2.712,50 zł. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zainteresowań czytelniczych. O wyborze książek decydowali uczniowie. W tym celu w bibliotece szkolnej przeprowadzony został plebiscyt zatytułowany ?Książki naszych marzeń?.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25 listopada 2015 roku w bibliotece obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Na uroczystość zaproszono wszystkie klasy ?0?oraz klasy I z wychowawczyniami. Tego dnia dzieci miały okazję przynieść do szkoły swoje ukochane pluszaki. Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania historii o kolejach powstania maskotki pluszowego misia. Uczestnicy spotkania brali udział w konkursach takich jak : pokolorowanie misia, rozwiązywanie zagadek, wylizywanie miodku na czas.
?Kornel Makuszyński ? autor uśmiechniętych książek?
W związku z przeprowadzonymi lekcjami wychowawczymi w klasie 5D przez panią Marzannę Mastalerz i zainteresowaniem uczniów patronem szkoły Kornelem Makuszyńskim, biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs. Zadania konkursowe polegały na wykazaniu się wiedzą o życiu i twórczości patrona naszej szkoły. Uczestnicy otrzymali dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie z drobnymi upominkami.
Lektury szkolne
Spis lektur w klasach I-III
Z podanych zestawów nauczyciel wybiera na każdym poziomie edukacji:
- co najmniej 3 książki do przeczytania (w całości lub fragmentach) przez nauczyciela w klasie,
- co najmniej 3 książki do przeczytania samodzielnie w domu,
- 1 lub 2 książki do przeczytania (w całości lub fragmentach) przez uczniów w klasie pod kierunkiem nauczyciela.